TAG Heuer - WA126D.BT0008
WA126D.BT0008 Formula 1 Kith Miami
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Formula 1 |
| Reference: | WA126D.BT0008 (aka: WA126DBT0008) |
| Name: | WA126D.BT0008 Formula 1 Kith Miami |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Formula 1 Kith WA126D.BT0008 debuted in 2024 as a limited edition of 350 pieces in collaboration with Kith. Based on the original 1986 Formula 1 model, this watch features a sand-colored arnite case and a pink dial.