TAG Heuer - CAV5115.BA0902
CAV5115.BA0902 Grand Carrera Calibre 36RS Caliper Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV5115.BA0902 (aka: CAV5115BA0902) |
| Name: | CAV5115.BA0902 Grand Carrera Calibre 36RS Caliper Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Grand Carrera Caliber 36 RS Caliper CAV5115.BA0902 is a mechanical chronograph capable to accurately measure and display time to within 1/10 of a second. This is done using a special Caliper Rotating Scale -Vernier scale- which magnifies the 1/10 scale for easy reading. This watch is powered by caliber Calibre 36RS, a modified version of Calibre 36 / El Primero 400.