TAG Heuer - CAV511B.FC6231
CAV511B.FC6231 Grand Carrera Calibre 17 RS 43 Stainless Steel / Silver / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV511B.FC6231 (aka: CAV511BFC6231) |
| Name: | CAV511B.FC6231 Grand Carrera Calibre 17 RS 43 Stainless Steel / Silver / Alligator |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Grand Carrera Calibre 17 RS Automatic Chronograph is inspired by GT race car engine design. On the dial, the TAG Heuer Rotating System replaces traditional hands with dashboard style discs, which show the running seconds hand at 3 o'clock and chrono minutes at 9 o'clock. The date display is at 6 o’clock. The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 17 RS CAV511B.FC6231 has a Silver dial.