TAG Heuer - CAV511F.BA0902
CAV511F.BA0902 Grand Carrera Calibre 17 RS 43 Stainless Steel / Blue / Japan
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV511F.BA0902 (aka: CAV511FBA0902) |
| Name: | CAV511F.BA0902 Grand Carrera Calibre 17 RS 43 Stainless Steel / Blue / Japan |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Finish: | Matte |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Grand Carrera Calibre 17 RS Automatic Chronograph is inspired by GT race car engine design. On the dial, the TAG Heuer Rotating System replaces traditional hands with dashboard style discs, which show the running seconds hand at 3 o'clock and chrono minutes at 9 o'clock. The date display is at 6 o’clock. The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 17 RS CAV511F.BA0902 has a dial. This limited edition was aimed at the Japanese market though also sold in other countries.