TAG Heuer - CAV5185.FT6020
CAV5185.FT6020 Grand Carrera Calibre 36RS Caliper Chronograph Titanium PVD / Black
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV5185.FT6020 (aka: CAV5185FT6020) |
| Name: | CAV5185.FT6020 Grand Carrera Calibre 36RS Caliper Chronograph Titanium PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 36RS Caliper Chronograph CAV5185.FT6020 has a PVD-coated titanium case which house celibre Calibre 36RS, a El Primero-based chronograph movement with 'Rotating Scale' style displays. This watch furthermore features a Vernier 'Caliper' scale on the outer rim of the dial.