TAG Heuer - CAV518H.FC6273
CAV518H.FC6273 Grand Carrera Calibre 17 RS150 Titanium PVD / Black - Blue / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV518H.FC6273 (aka: CAV518HFC6273) |
| Name: | CAV518H.FC6273 Grand Carrera Calibre 17 RS150 Titanium PVD / Black - Blue / Alligator |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 17 RS2 is an updated take on the original 'Rotating System' Grand Carrera, which sees the hands of the sub dials replaced by rotating discs. Ref. CAV518H.FC6273 has a PVD-coated titanium case and a black strap. This watch was produced as a limited edition of 150 pieces.