TAG Heuer - CAV518J.FC6274
CAV518J.FC6274 Grand Carrera Calibre 17 RS150 Titanium PVD / Black - Yellow / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV518J.FC6274 (aka: CAV518JFC6274) |
| Name: | CAV518J.FC6274 Grand Carrera Calibre 17 RS150 Titanium PVD / Black - Yellow / Alligator |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 17 RS2 is an updated take on the original 'Rotating System' Grand Carrera, which sees the hands of the sub dials replaced by rotating discs. Ref. CAV518J.FC6274 has a PVD-coated titanium case and a black strap. This watch was a limited edition of 150 pieces.