TAG Heuer - CAV518K.FC6268
CAV518K.FC6268 Grand Carrera Calibre 17 RS2 Titanium PVD / Black - Red / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | CAV518K.FC6268 (aka: CAV518KFC6268) |
| Name: | CAV518K.FC6268 Grand Carrera Calibre 17 RS2 Titanium PVD / Black - Red / Alligator |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Grand Carrera Calibre 17 RS2 is an updated take on the original 'Rotating System' Grand Carrera, which sees the hands of the sub dials replaced by rotating discs. Ref. CAV518K.FC6268 has a PVD-coated titanium case and a black strap.