TAG Heuer - WAV5114.FC6238
WAV5114.FC6238 Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT Stainless Steel - PVD / Black / Singapore Grand Prix
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | WAV5114.FC6238 (aka: WAV5114FC6238) |
| Name: | WAV5114.FC6238 Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT Stainless Steel - PVD / Black / Singapore Grand Prix |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT WAV5114.FC6238 has a stainless steel case of 42.50mm and a Black dial. This watch is powered by caliber Calibre 8 RS, a self-winding movement with big date at 12:00, and a second time zone displayed on a rotating disc at 6:00. This watch is a limited edition of 150 pieces created for the 2008 Singapore Grand Prix