TAG Heuer - WAV5115.FC6225
WAV5115.FC6225 Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT Stainless Steel - Diamond / Black / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Grand Carrera |
| Reference: | WAV5115.FC6225 (aka: WAV5115FC6225) |
| Name: | WAV5115.FC6225 Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT Stainless Steel - Diamond / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Grand Carrera Calibre 8 RS Grande Date GMT WAV5115.FC6225 has a stainless steel case of 42.50mm and a Black dial. This watch is powered by caliber Calibre 8 RS, a self-winding movement with big date at 12:00, and a second time zone displayed on a rotating disc at 6:00.