TAG Heuer - WL1311.BA0708
WL1311.BA0708 TAG Heuer Kirium Quartz 32 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Kirium |
| Reference: | WL1311.BA0708 (aka: WL1311BA0708) |
| Name: | WL1311.BA0708 TAG Heuer Kirium Quartz 32 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 6.90 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Kirium WL1311.BA0708 has a stainless steel case of 32.00mm -water resistant up to 200 meters- which is crowned by a rotating bezel engraved with a 60 minute diving scale. The dial is Grey. Note; early versions powered by caliber 956.112.