TAG Heuer - WBC1314.BA0600
WBC1314.BA0600 Link Quartz 32mm Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Link |
| Reference: | WBC1314.BA0600 (aka: WBC1314BA0600) |
| Name: | WBC1314.BA0600 Link Quartz 32mm Stainless Steel / Diamond / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The TAG Heuer Link reference WBC1314.BA0600 has a stainless steel case of 32.00mm and a White mother-of-pearl dial. Inside ticks a quartz movement with central seconds and date by Ronda (caliber 1005).