TAG Heuer - WBC1390.BH0744
WBC1390.BH0744 Link Quartz 32mm Black Ceramic / Diamond / Black MOP
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Link |
| Reference: | WBC1390.BH0744 (aka: WBC1390BH0744) |
| Name: | WBC1390.BH0744 Link Quartz 32mm Black Ceramic / Diamond / Black MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The TAG Heuer Link reference WBC1390.BH0744 has a black ceramic case of 32.00mm and a Black mother-of-pearl dial. Inside ticks a quartz movement with central seconds and date by Ronda (caliber 1005).