TAG Heuer - CAW2111.FC6356
CAW2111.FC6356 Monaco Calibre 12 Stainless Steel / Blue
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW2111.FC6356 (aka: CAW2111FC6356) |
| Name: | CAW2111.FC6356 Monaco Calibre 12 Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco Calibre 12 CAW2111.FC6356 has a square case crafted from Stainless Steel, and a Blue dial. This Monaco is powered by a caliber Calibre 12 self-winding movement with chronograph and date.