TAG Heuer - CAW2113.FC6250
CAW2113.FC6250 Monaco Calibre 12 Gulf Black
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW2113.FC6250 (aka: CAW2113FC6250) |
| Name: | CAW2113.FC6250 Monaco Calibre 12 Gulf Black |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 627 €
Maximum price
6 242 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 036 €
Closing price
5 036 €
Relative change
0,00 %
Description
The 2009 TAG Heuer Monaco Calibre 12 CAW2113.FC6250 is a limited edition of 4000 pieces that pays tribute to the “King of Cool”, Steve McQueen, and his legendary driving suit in the 1971 movie Le Mans.