TAG Heuer - CAW2114.FT6021
CAW2114.FT6021 Monaco Calibre 12 Black / Silver / Rubber
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW2114.FT6021 (aka: CAW2114FT6021) |
| Name: | CAW2114.FT6021 Monaco Calibre 12 Black / Silver / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This automatic chronograph has the appealing square case design of a classic Monaco, with more power under the hood: a Calibre 12 chronograph. Two square counters at 3 and 9 o'clock measure small seconds and chrono minutes. A sapphire crystal caseback reveals the Calibre 12 movement in action.