TAG Heuer - CAW2118.FC6285
CAW2118.FC6285 Monaco Calibre 12 Porsche Club of America
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW2118.FC6285 (aka: CAW2118FC6285) |
| Name: | CAW2118.FC6285 Monaco Calibre 12 Porsche Club of America |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 55 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco Calibre 12 CAW2118.FC6285 is a limited edition of 55 pieces created for the 55th anniversary of the Porsche Club of America. This Monaco is powered by a caliber Calibre 12 self-winding movement with chronograph and date.