TAG Heuer - CAW211D.FC6300
CAW211D.FC6300 Monaco Calibre 11 Steve McQueen Striping
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW211D.FC6300 (aka: CAW211DFC6300) |
| Name: | CAW211D.FC6300 Monaco Calibre 11 Steve McQueen Striping |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Monaco Calibre 11 Limited Edition gives an innovative twist to the design Steve McQueen loved wearing. The crown is at 9, as on the original Monaco model. In this new interpretation, the famous blue dial has been decorated with racing white stripes and equipped with an ultra-sporty openwork blue leather strap. Vivid red pulsates on the chronograph and watch hands. Red, white and blue — iconic racing colors.