TAG Heuer - CAW211N.FC6177
CAW211N.FC6177 Monaco Calibre 12 Boutique Edition
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW211N.FC6177 (aka: CAW211NFC6177) |
| Name: | CAW211N.FC6177 Monaco Calibre 12 Boutique Edition |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco Calibre 12 is a boutique-exclusive version of the brand's iconic square chronograph. This watch has a astainelss steel case and a Grey dial with white striping.