TAG Heuer - CAW211T.FC6440
CAW211T.FC6440 Monaco Calibre 11 Stainless Steel / Blue / Gulf 50th Anniversary
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CAW211T.FC6440 (aka: CAW211TFC6440) |
| Name: | CAW211T.FC6440 Monaco Calibre 11 Stainless Steel / Blue / Gulf 50th Anniversary |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco CAW211T.FC6440 is a limited edition of 50 pieces introduced in 2018 in celebration of the 50th anniversary of the first Le Mans win of a Gulf-sponsored racing team.