TAG Heuer - CBL2113.BA0644
CBL2113.BA0644 Monaco Calibre Heuer 02 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CBL2113.BA0644 (aka: CBL2113BA0644) |
| Name: | CBL2113.BA0644 Monaco Calibre Heuer 02 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco Calibre Heuer 02 was introduced in 2019, pairing the classic Monaco looks with the in-house caliber Heuer 02. Reference [WATCH_REF} has a stainless steel case and a Black dial with silver sub dials. It is fitted with a stainless steel bracelet. This was added to the collection in 2020.