TAG Heuer - CBL2180.FC6497-MV
CBL2180.FC6497-MV Monaco Calibre Heuer 02 Titanium DLC / Max Verstappen
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | CBL2180.FC6497-MV (aka: CBL2180FC6497-MV) |
| Name: | CBL2180.FC6497-MV Monaco Calibre Heuer 02 Titanium DLC / Max Verstappen |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TAG Heuer Monaco Calibre Heuer 02 CBL2180.FC6497-MV is a unique piece created for Max Verstappen of Oracle Red Bull Racing. The number 1, Verstappen's race number, are found on both the dial as well as the case back.