TAG Heuer - WW2110.FC6177
WW2110.FC6177 Monaco Calibre 6 Automatic Stainless Steel / Black / Alligator
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | WW2110.FC6177 (aka: WW2110FC6177) |
| Name: | WW2110.FC6177 Monaco Calibre 6 Automatic Stainless Steel / Black / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Calibre 6 Automatic timepiece has the appealing square case design of a classic Monaco, yet it is stripped of its chronograph functions. Reference WW2110.FC6177 has a black dial and a matching alligator strap.