TAG Heuer - WW2115.FC6217
WW2115.FC6217 Monaco Calibre 6 Automatic Stainless Steel / Brown / Python
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | WW2115.FC6217 (aka: WW2115FC6217) |
| Name: | WW2115.FC6217 Monaco Calibre 6 Automatic Stainless Steel / Brown / Python |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Calibre 6 Automatic timepiece has the appealing square case design of a classic Monaco, yet it is stripped of its chronograph functions. Ref. WW2115.FC6217 has a brown dial and a python strap.