TAG Heuer - WW2119.FC6338
WW2119.FC6338 Calibre 6 Automatic PVD / Black
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | Monaco |
| Reference: | WW2119.FC6338 (aka: WW2119FC6338) |
| Name: | WW2119.FC6338 Calibre 6 Automatic PVD / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As rugged as Steve McQueen. As thrilling as motor racing. The distinctive Monaco shape though no chronograph; the Monaco Calibre 6 offers uncompromising styling and a daring full black look, with its black titanium carbide coated case, black dial and sub-counter. The perforated leather strap with red detailing adds that final touch of masculine swagger. A watch you can be proud to have on your wrist.