TAG Heuer - WG1219.BA0437
WG1219.BA0437 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | S/EL |
| Reference: | WG1219.BA0437 (aka: WG1219BA0437) |
| Name: | WG1219.BA0437 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.10 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The TAG Heuer S/EL reference WG1219.BA0437 has a stainless steel case of 33.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber 955.412). The dial is Green.