TAG Heuer - WG121A.FC6148
WG121A.FC6148 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | S/EL |
| Reference: | WG121A.FC6148 (aka: WG121AFC6148) |
| Name: | WG121A.FC6148 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Blue / Strap |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.10 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The TAG Heuer S/EL reference WG121A.FC6148 has a stainless steel case of 33.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber 955.412). The dial is Blue.