TAG Heuer - WG121C.FC6149
WG121C.FC6149 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Red / Strap
| Brand: | TAG Heuer |
|---|---|
| Family: | S/EL |
| Reference: | WG121C.FC6149 (aka: WG121CFC6149) |
| Name: | WG121C.FC6149 S/EL Quartz 33 Stainless Steel / Red / Strap |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.10 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The TAG Heuer S/EL reference WG121C.FC6149 has a stainless steel case of 33.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber 955.412). The dial is Red.