Takano - PWT-002C
PWT-002C Chateau Nouvelle Stainless Steel / White
| Brand: | Takano |
|---|---|
| Family: | Chateau Nouvelle |
| Reference: | PWT-002C (aka: PWT-002C) |
| Name: | PWT-002C Chateau Nouvelle Stainless Steel / White |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Chateau Nouvelle PWT-002C is part of the inaugural collection of Takano, an historic Japanese watch brand revived by Hajime Osaoka. This watch has a Zaratsu-polished stainless steel case of 37.00mm, which houses the caliber 90T - adjusted by Tokyo Tokei Seimitsu and chronometer-certified by the Besançon Observatory in France. The dial is White.