Tissot - T031.410.11.033.00
T031.410.11.033.00 Ballade III Quartz
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Ballade |
| Reference: | T031.410.11.033.00 (aka: T0314101103300) |
| Name: | T031.410.11.033.00 Ballade III Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Ballade III Quartz is a stainless steel wristwatch with a knurled caseband and elongated 'alpha' style hands. This version has a case of 39.5 mm and is powered by the quartz F06.111 movement.