Tissot - T108.208.11.117.00
T108.208.11.117.00 Ballade Powermatic 80 COSC 32 Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Ballade |
| Reference: | T108.208.11.117.00 (aka: T1082081111700) |
| Name: | T108.208.11.117.00 Ballade Powermatic 80 COSC 32 Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Ballade Powermatic 80 has a 32mm case which is crowned by a Clous de Paris bezel. The relatively small size of its case notwithstanding, this watch is powered by a self-winding 'Powermatic 80' which offers 80 hours of power reserve. It is chronometer-certified as well. Reference T108.208.11.117.00 has a stainless steel case and bracelet. The dial is mother-of-pearl.