Tissot - T108.408.22.037.00
T108.408.22.037.00 Ballade Powermatic 80 41 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Ballade |
| Reference: | T108.408.22.037.00 (aka: T1084082203700) |
| Name: | T108.408.22.037.00 Ballade Powermatic 80 41 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
This Tissot Ballade Powermatic 80 has a case of 41mm which is crowned by a 'Clous de Paris' bezel. Inside ticks a Powermatic 80 movement, which offers 80 hours of power reserve once fully wound. Reference T108.408.22.037.00 has both case and bracelet partially PVD-coated in yellow gold. The dial is silver.