Tissot - T97.2.483.51
T97.2.483.51 Ballade III Automatic Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Ballade |
| Reference: | T97.2.483.51 (aka: T97248351) |
| Name: | T97.2.483.51 Ballade III Automatic Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Ballade III is a stainless steel wristwatch with a knurled caseband and elongated 'alpha' style hands. This version has a case of 39.5 mm and is powered by the automatic ETA 2824-2 movement. Parts of both the case as well as the bracelet have a yellow gold pvd coating applied to them.