Tissot - T126.010.66.113.00
T126.010.66.113.00 Bellissima Small Lady Stainless Steel - Topaz / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bellissima |
| Reference: | T126.010.66.113.00 (aka: T1260106611300) |
| Name: | T126.010.66.113.00 Bellissima Small Lady Stainless Steel - Topaz / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 4.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Bellissima T126.010.66.113.00 has a stainless steel case of 26.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber F03.101). The dial is White.