Tissot - T126.207.16.013.00
T126.207.16.013.00 Bellissima Automatic Stainless Steel / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bellissima |
| Reference: | T126.207.16.013.00 (aka: T1262071601300) |
| Name: | T126.207.16.013.00 Bellissima Automatic Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 5.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Bellissima T126.207.16.013.00 has a stainless steel case of 29.00mm, which houses a self-winding movement with central seconds and date (caliber C26.111). The dial is Silver.