Tissot - T045.407.22.033.00
T045.407.22.033.00 Bridgeport Automatic Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T045.407.22.033.00 (aka: T0454072203300) |
| Name: | T045.407.22.033.00 Bridgeport Automatic Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tissot Bridgeport is a wristwatch with a round case of 40mm in stainless steel. It has a distinct classic design, featuring a knurled bezel and a dial with Roman numerals. Parts of both the case as well as the bracelet have a yellow gold PVD coating. The present version is powered by the automatic ETA 2892 movement.