Tissot - T045.427.11.033.00
T045.427.11.033.00 Bridgeport Automatic Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T045.427.11.033.00 (aka: T0454271103300) |
| Name: | T045.427.11.033.00 Bridgeport Automatic Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Louis XV |
Description
The Tissot Bridgeport is a wristwatch with a round case of 42mm in stainless steel. It has a distinct classic design, featuring a knurled bezel and a dial with Roman numerals. The present version is powered by the automatic Valjoux 7750 mechanism, which is stripped of its day display.