Tissot - T045.427.22.033.00
T045.427.22.033.00 Bridgeport Automatic Chronograph Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T045.427.22.033.00 (aka: T0454272203300) |
| Name: | T045.427.22.033.00 Bridgeport Automatic Chronograph Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Louis XV |
Description
The Tissot Bridgeport is a wristwatch with a round case of 42mm in stainless steel. It has a distinct classic design, featuring a knurled bezel and a dial with Roman numerals. The present version is powered by the automatic Valjoux 7750 mechanism, which is stripped of its day display. The present version has its bezel and parts of its bracelet PVD coated in yellow gold.