Tissot - T097.007.26.033.00
T097.007.26.033.00 Bridgeport Automatic 29 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T097.007.26.033.00 (aka: T0970072603300) |
| Name: | T097.007.26.033.00 Bridgeport Automatic 29 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Scoties |
Description
This elegant Tissot Bridgeport watch for ladies has a stainless steel case with gold tone PVD coating bezel and a dark brown leather strap. The movement of this watch is seld-winding. The case has a diameter of 29mm. The colour dial of this Tissot is silver with black Roman numerals.