Tissot - T097.010.11.038.00
T097.010.11.038.00 Bridgeport Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T097.010.11.038.00 (aka: T0970101103800) |
| Name: | T097.010.11.038.00 Bridgeport Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Whether worn to the boardroom or a smart restaurant, the Tissot Bridgeport watch exudes powerful elegance and an understated aesthetic that will keep it looking fresh for years to come. Reference T097.010.11.038.00 has a stainless steel case of 29.00mm and a Silver dial.