Tissot - T097.010.22.118.00
T097.010.22.118.00 Bridgeport Lady Stainless Steel - Yellow Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T097.010.22.118.00 (aka: T0970102211800) |
| Name: | T097.010.22.118.00 Bridgeport Lady Stainless Steel - Yellow Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Bridgeport {WATCH_REF] has a stainless steel case and bracelet, both of which have parts PVD-coated in yellow gold. The dial is White mother-of-pearl.