Tissot - T71.3.435.33
T71.3.435.33 Bridgeport Automatic Chronograph Yellow Gold
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Bridgeport |
| Reference: | T71.3.435.33 (aka: T71343533) |
| Name: | T71.3.435.33 Bridgeport Automatic Chronograph Yellow Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tissot Bridgeport is a wristwatch with a round case of 37.7mm in yellow gold. It has a distinct classic design, featuring a knurled bezel and a dial with Roman numerals. The present version is powered by the automatic Valjoux 7750 mechanism, which is stripped of its day display.