Tissot - T085.207.36.011.00
T085.207.36.011.00 Carson Automatic 29.5 Rose Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T085.207.36.011.00 (aka: T0852073601100) |
| Name: | T085.207.36.011.00 Carson Automatic 29.5 Rose Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This Tissot Carson Automatic has a case with a modest diameter of 29.5mm, which nonetheless houses a self-winding movement with date. In this particular version the case has a rose gold PVD-plating.