Tissot - T085.410.16.013.00
T085.410.16.013.00 Carson Quartz 40 Stainless Steel / White / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T085.410.16.013.00 (aka: T0854101601300) |
| Name: | T085.410.16.013.00 Carson Quartz 40 Stainless Steel / White / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Carson 40 has a case of 40mm, which houses a quartz movement with central seconds and date. It is available in a number of case finishes and with a choice of dials and straps.