Tissot - T085.427.11.053.00
T085.427.11.053.00 Carson Automatic Chronograph 42.3 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T085.427.11.053.00 (aka: T0854271105300) |
| Name: | T085.427.11.053.00 Carson Automatic Chronograph 42.3 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Carson Automatic Chronograph has a stainless steel case with a diameter of 42.3mm at a height of 13.78mm, which holds the self-winding caliber C01.211. On the reference listed here the dial is black.