Tissot - T085.427.36.011.00
T085.427.36.011.00 Carson Automatic Chronograph 42.3 Rose Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T085.427.36.011.00 (aka: T0854273601100) |
| Name: | T085.427.36.011.00 Carson Automatic Chronograph 42.3 Rose Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Carson Automatic Chronograph has a stainless steel case with a diameter of 42.3mm at a height of 13.78mm, which holds the self-winding caliber C01.211. On the reference listed here the dial is silver, while the case is PVD-coated in rose gold.