Tissot - T122.207.11.051.00
T122.207.11.051.00 Carson Premium Automatic 30 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.207.11.051.00 (aka: T1222071105100) |
| Name: | T122.207.11.051.00 Carson Premium Automatic 30 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Tissot Carson Automatic has an elegant stainless steel case measuring 30mm across. Its modest dimensions notwithstanding, it is powered by a self-winding movement with date - which can be admired through the case back nonetheless. Reference T122.207.11.051.00 has a black dial. It comes fitted with a stainless steel bracelet.