Tissot - T122.207.22.036.00
T122.207.22.036.00 Carson Premium Automatic 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.207.22.036.00 (aka: T1222072203600) |
| Name: | T122.207.22.036.00 Carson Premium Automatic 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Tissot Carson Automatic has an elegant stainless steel case measuring 30mm across. Its modest dimensions notwithstanding, it is powered by a self-winding movement with date - which can be admired through the case back nonetheless. Reference T122.207.22.036.00 has both case and bracelet partially coated in rose gold. The dial is Silver.