Tissot - T122.210.22.033.01
T122.210.22.033.01 Carson Premium Quartz 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.210.22.033.01 (aka: T1222102203301) |
| Name: | T122.210.22.033.01 Carson Premium Quartz 30 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium quartz pairs timeless looks with a state-of-the-art quartz movement by ETA. Reference T122.210.22.033.01 has both case and bracelet partially PVD-coated in rose gold. The dial is silver.