Tissot - T122.210.36.033.00
T122.210.36.033.00 Carson Premium Quartz 30 Rose Gold / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Carson |
| Reference: | T122.210.36.033.00 (aka: T1222103603300) |
| Name: | T122.210.36.033.00 Carson Premium Quartz 30 Rose Gold / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Carson Premium quartz pairs timeless looks with a state-of-the-art quartz movement by ETA, which in the case of the T122.210.36.033.00 is wrapped in rose gold PVD-coated stainless steel.